
Ensimmäisessä pelissä kotijoukkue kohtasi YMCA Oulun. Ennakkoluulottomasti pelanneet oululaiset hallitsivat pelin alkua ja osoittivat vaarallisuutensa. Ensimmäinen jakso vierasjoukkueelle 13-20. Toisella jaksolla kotijoukkueen hyökkäyspeli ei yskähdellyt enää niin pahasti ja valkopaidat kirivät pelin tasoihin. Puoliajalle mentiin numeroissa 35-35.
Kolmennella jaksolla kotijoukkueen puolustus- ja levypallopelaaminen parantuivat ja erä kotijoukkueelle 23-15. Viimeinen jakso kokkolaisille 24-13 ja ensimmäisestä SM-sarjapelistä voitto numeroin 82-63.
Valmentajan kommentit pelistä: ”Jännitys näkyi pelin alussa. Luottamusta kuitenkin oli poikien otteisiin. Jännityksen väistyessä myös peli parani ja aloimme voittaa irtopalloja. Vaikka emme parhaimpaamme päästykään niin pelattiin kuitenkin kelpo korista varsinkin ottelun kahdella viimeisellä jaksolla.”
Pisteet: Miro 22, Aimo 14, Amiel 12, Samuli 11, Noah 6, Matias 5, Roope 4, Eemeli 3, Alvin 2, Rony 2, Oskar 1
VAIKEUKSIEN KAUTTA VOITTOON
Päivän toisessa pelissä YMCA kohtasi Tapiolan Hongan. Espoolaiset tarjosivat sinisissä peliasuissa pelanneille pohjanmaalaisille shokkialun menemällä 18-0 johtoon. Pelin alussa Hongan pallon paine, fyysisyys ja pelikovuus näyttivät olevan sinipaidoille liikaa ja Honka hallitsi ottelun alkua pelin jokaisella osa-alueella. Ensimmäinen jakso Hongalle numeroin 34-18. Toisella jaksolla kiri käynnistyi ja puolustuspelaaminen parantui ja Aimo Bakadiasan 8 pistettä kuroi eroa kiinni. Jakso Namikalle 10-17 ja tauolle Hongan johtaessa 44-35.
Kolmas jakso oli tasaista vääntämistä ja korin teko oli haastavaa molemmille joukkueille ja nelosjaksolle mentiin Hongan johtaessa kahdeksalla pisteelle. Viimeisellä jaksolla Kampushalli heräsi henkiin ja kannustus ja tunnelma nousivat kattoon. Miro Kauniston kolme kolkkia ja 10 pistettä neljännellä jaksolla sekä koko joukkueen vahva puolustuspelaaminen tekivät tehtävänsä ja ottelu kääntyi Namikalle. Viimeinen jakso 26-8 sinipaidoille ja toisesta ottelusta voitto luvuin 79-69.
Valmentajan kommentit pelistä: "Taas vaikea alku eikä uskallettu pelata. Ekan jakson aikalisällä käskin unohtaa kaikki setit ja rohkaisin hyökkäämään nopeammin ja suoraviivaisemmin kohti rengasta. Toinen ja kolmas jakso toivat uskoa tekemiseen ja päätösjaksolla hyökkäyspään onnistumiset toivat energiaa puolustukseen. Tällä kertaa momentum kääntyi meille, mutta valmistautumiseen pitää keskittyä kyllä paremmin"
Pisteet: Aimo 20, Amiel 13, Miro 13, Noah 12, Samuli 8, Eemeli 4, Matias 3, Alvin 2, Roope 2, Oskar 2
Joukkueen SM-sarja jatkuu seuraavaksi 31.1. Leppävaarassa, jossa on ottelut Salon Vilpasta ja LePy oranssia vastaan
| 18.01.2026 08.39 | SM-SARJAN KOTIAVAUKSESTA KAKSI VOITTOA |
| 12.01.2026 11.15 | SM-SARJAN AVAUS KAMPUSHALLILLA |
| 07.01.2026 14.25 | MU14 SM-SARJAAN |
| 05.01.2026 23.50 | KULTAA AND1 TURNAUKSESTA |
| 17.12.2025 20.37 | PRONSSIA KISAKALLIO CUPISTA |
| 15.09.2025 15.14 | HOPEAA STADIUM TURNAUKSESTA |